Przebarwienia pozapalne – czym są i jak z nimi walczyć?
Przebarwienia pozapalne powstają na skutek różnych procesów zapalnych, mogą one być wywołane przez czynniki wewnątrzpochodne (atopowe zapalenie skóry, trądzik pospolity, łuszczyca, łupież czy łupież różowy) lub zewnątrzpochodne (ukąszenie owadów, oparzenie skóry, uczulenie na leki). Jak powstają przebarwienia pozapalne i jakie są ich rodzaje?
Wyróżniamy dwa rodzaje przebarwień pozapalnych:
Przebarwienia zapalne występują w postaci plamek lub plam na skórze, która wcześniej uległa uszkodzeniu. Najczęściej problem też może pojawić się w okolicach twarzy w szczególności w obrębie policzków, żuchwy, czoła i skroni, a także pleców, przedramienia i tułowia. Większą styczność ze zmianami pozapalnymi będą miały osoby mające ciemną karnację. Ma to związek ze zwiększoną reaktywnością melanocytów.
Przebarwienia pozapalne z czasem znikają, jednak mimo tego potrafią na naszej skórze utrzymywać się przez dość długi czas. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze metody walki z tym problemem:
- Peeling chemiczny – wykazuje działanie przyczyniające się do usuwania powierzchniowych warstw skóry poprzez zastosowany roztwór kwasu na obszar, który jest poddawany zabiegowi. Zadaniem takich peelingów jest rozluźnienie połączeń pomiędzy komórkami. W ten sposób zostaje aktywowany proces złuszczania. Dzięki czemu skóra po zabiegu staje się świeża, pełna blasku i witalności.
- laserowe usuwanie przebarwień – podczas takiego zabiegu generowana fala świetlna jest pochłaniana przez znajdującą się w skórze melaninę. Urządzenie dodatkowo wytwarza energię cieplną, która uszkadza znajdujące się na skórze przebarwienie, w wyniku czego barwnik na początku ciemnieje, a następnie złuszcza się.
- Peelingi laserowe – naruszane są zewnętrzne warstwy naskórka, w wyniku czego dochodzi do głębokiego złuszczania. Skóra poddana regeneracji jest rozświetlona, a przebarwienie widocznie zredukowane.
Z przebarwieniami pozapalnymi można walczyć również samodzielnie w domu. D doskonałym rozwiązaniem okaże się stosowanie produktów żelowo-kremowych takich jak ten, który w swojej ofercie posiada amerykańska marka Dermalogica. Produkt Pro-Breakout Fix skutecznie likwiduje przebarwienia pozapalne powstałe na skutek zmian trądzikowych.
Rozjaśnianie przebarwień – domowa pielęgnacja:
Podstawowym działaniem jest mniejsza ekspozycja naszej skóry na codzienne promieniowanie UV.
Poza kremami z filtrem powinniśmy stosować także kosmetyki wybielające, które zawierają składniki odpowiadające za hamowanie aktywności tyrozynazy oraz rozjaśniające (np. witaminę C, kwas azelainowy, kwas fitowy, arbutynę, kwas kojowy, retinoidy), a często mają też właściwości złuszczające.
Kolejnym nie za drogim domowym sposobem może być stosowanie maści leczniczych przepisanych przez dermatologa na walkę z przebarwieniami. W ich składzie znajdują się substancje wykazujące silniejsze działanie w porównaniu do tych znajdujących się w zwykłych kosmetykach. Maści lecznicze wykazują działania wybielające. Usuwają nie tylko przebarwienia na twarzy w postaci ostudy, ale także plamy pigmentacyjne oraz trądzik.