Ile czasu działa kawa? Co jeszcze warto wiedzieć na temat kofeiny?

Ile czasu działa kawa? Co jeszcze warto wiedzieć na temat kofeiny?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Substancje zawarte w tym cudownym napoju pobudzają organizm do działania, dodają energii i poprawiają koncentrację. Istnieje jednak wiele przekonań na temat kawy, które nie mają za dużo wspólnego z prawdą. Ile czasu działa kawa? Co jeszcze warto wiedzieć na temat kofeiny? 

Czym jest kofeina i jak działa na organizm?

Kawa to jedna z najczęściej stosowanych używek na świecie. Sporządzana jest z palonych ziaren kawowca, które są głównym źródłem kofeiny. A czym jest kofeina? Otóż jest to najpopularniejsza substancja pobudzająca pochodzenia naturalnego. Wiele osób kojarzy ją wyłącznie z kawą, jednak ten związek organiczny znajduje się również w ziarnach kakaowca, czy liściach herbaty. 

Kofeina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, przez co po jej spożyciu człowiek staje się mniej senny, ma więcej energii i lepszy nastrój, a także lepszą koncentrację. Dodatkowo kofeina pomaga zwalczać bóle głowy, nawet tak intensywne, jak migrena. 

To właśnie te wszystkie właściwości sprawiają, że miliony ludzi na całym świecie sięgają każdego ranka po napar z kawy, który jest najlepszym źródłem kofeiny. Ilość tego związku decyduje również o tym, ile czasu działa kawa

Ile czasu działa kawa na ludzki organizm?

Kofeina zawarta w kawie działa na ośrodkowy układ nerwowy, a jej spożycie może nieść za sobą wiele korzyści dla ludzkiego organizmu, jednak efekty nie są widoczne po pierwszym łyku. Na działanie tej dobroczynnej substancji trzeba poczekać. Najwyższe stężenie kofeiny po wypiciu kawy występuje po 30-60 minutach od spożycia. Duża rozbieżność wynika z tego, że każdy organizm jest inny i różnie reaguje na tę samą dawkę substancji.

Sprawdź autmaty do kawy na stronie firmy automatyvending.waw.pl

No dobrze, ale ile czasu działa kawa? Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się, że dobroczynne skutki spożycia kofeiny utrzymują się przez ok. 2 godziny, jednak to ile czasu działa kawa w rzeczywistości, zależy – tak jak poprzednio – od organizmu i u każdej osoby może wyglądać to inaczej. Oczywiście nie oznacza to, że po dwóch godzinach kofeina zostaje całkowicie wydalona z organizmu. Efekt po spożyciu kawy może się utrzymać nawet przez 4-6 godzin (nie tak intensywnie jak na początku). Najlepsze efekty pobudzenia uzyska się, pijąc co dwie godziny małą, słabą filiżankę kawy. 

Dlaczego nie należy pić kawy po godzinie 17?

Jak zostało powiedziane wcześniej, to ile czasu działa kawa zależy od organizmu. U niektórych efekt ten występuje krócej, a u innych dłużej. Jednak w niektórych przypadkach kawa działa nawet przez 6 godzin. To dlatego nie należy pić jej po godzinie 17. W przeciwnym wypadku efekt pobudzenia będzie utrzymywał się do późnego wieczora, co nie jest dobre dla organizmu. Kilka godzin przed snem to czas na wyciszenie, a nie na pobudzenie. Picie kawy w godzinach popołudniowych może spowodować problemy ze snem, co w konsekwencji przyczyni się do pogorszenia nastroju następnego dnia oraz do większego zmęczenia.