Zapalenie ucha – rodzaje, objawy i leczenie chorób układu słuchowego

Zapalenie ucha – rodzaje, objawy i leczenie chorób układu słuchowego

Uszy to bardzo ważny organ, dzięki któremu możliwe jest odbieranie wszelkich dźwięków. Narząd ten składa się z części zewnętrznej zwanej małżowiną uszną oraz wewnętrznych takich jak bębenek, trąbka Eustachiusza czy kanały półkoliste. Te wszystkie elementy umożliwiają przetwarzanie fal, rozróżnianie tonu i głośności, ale również położenia ciała. Funkcje te mogą jednak zostać niekiedy zaburzone. Dzieje się tak m.in gdy dojdzie do zapalenia ucha. Czym ono jest? Jakie daje objawy? Jak je leczyć?

Czym jest zapalenie ucha i jakie daje objawy?

Zapalenie ucha to choroba, która może obejmować wszystkie trzy części narządu – zewnętrzną, środkową oraz wewnętrzną. Stan ten dotyczy najczęściej zewnętrznej części. Zaburzenia ucha zewnętrznego dotyczą osób w każdym wieku i mogą być wywołane wieloma czynnikami. Do najpopularniejszych przyczyn zaliczyć można: nieprawidłową higienę, brak ochrony ucha przy ostrym wietrze, alergie, częsty kontakt z wodą, itp.

Zapalenie ucha środkowego to przypadłość, która w największym stopniu dotyka noworodki i niemowlaki – więcej przeczytasz na stronie geers.pl. Na taką sytuację wpływa jeszcze nie do końca ukształtowany układ słuchowy i nierozwinięte elementy ucha. Inna budowa poszczególnych części może powodować przeradzanie się różnych infekcji dróg oddechowych w chorobę uszu.

Schorzenia układu wewnętrznego są najczęściej powikłaniem po przebytym i niewyleczonym zapaleniem ucha zewnętrznego i środkowego. Stan ten nazywany jest także zapaleniem błędnika i może być również wywołany chorobami autoimmunologicznymi lub wszelkimi urazami.

Charakterystyczne objawy zapalenia ucha to przede wszystkim:

  • ostry, kłujący ból,
  • obrzęk zewnętrznej części organu,
  • ropna wydzielina,
  • nieprzyjemny zapach z przewodów i kanałów usznych,
  • zmienione, powiększone węzły chłonne,
  • zmiany w odbiorze dźwięków, uczucie niesłyszenia,
  • odczucie swędzenia ucha,
  • ogólne osłabienie, otępienie, niekiedy brak równowagi,
  • wymioty,
  • nudności,
  • szum w uszach,
  • zaburzenia widzenia, itp.

Jak leczyć zapalenie ucha?

Choroby uszu nigdy nie powinny być lekceważone. Pierwsze odczuwalne objawy ze strony układu słuchowego muszą być koniecznie skonsultowane ze specjalistą – laryngologiem. Nieleczone dolegliwości mogą przerodzić się w przewlekłą chorobę, która wpływa na ogólny stan zdrowia, samopoczucie, uszkodzenie opon mózgowych czy utratę słuchu. Jak więc leczyć zapalenie ucha? Co pomaga w walce ze schorzeniem?

Leczenie chorób ucha zależne jest od ich rodzaju. Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, a konkretna metoda musi zostać dobrana do ogólnego stanu pacjenta oraz obszaru objętego stanem zapalnym. Głównym działaniem jest podawanie antybiotyków oraz innych medykamentów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ponadto stosowane są wszelkiego rodzaju krople i okłady. W szczególnych przypadkach konieczne jest bardziej inwazyjne leczenie – nacinanie błony bębenkowej.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *